Scoala Gimnaziala "Toma Cocisiu" Blaj
Blaj, Alba

Performanţele elevilor

Eleva Iulia Handrea s-a clasat pe locul al doilea la faza naţională a concursului CHIMEXPERT 2006, desfăşurată la Satu-Mare.

Revista şcolii, ,,Adolescenţa", a obţinut premiul III la faza judeţeană a concursului de reviste şcolare.

La concursul ,,Universul Cunoştinţelor", organizat de Proeducaţia, patru elevi ai şcolii noastre (Mihai Cucui - cl. I D, Adrian Mihu - cl. a II-a A, Vlad Blănaru - cl. a III-a B, Adrian Şarlea - cl. a V-a B) au obţinut premiul al treilea.

La concursul ,,Campionii 2006", organizat de Editura ,,Delta Cart Educaţional", unsprezece elevi din clasele primare au primit menţiune.

La faza judeţeană a concursului de esuri elaborate cu ocazia Zilei europene a limbilor - ,,Les langues de l' Europe, la richesse de l' Europe" elevii şcolii noastre au ocupat primele locuri:

Handrea Iulia, cl. a VII-a B - menţiune

La concursul interjudeţean ,,Viitorii matematicieni" (13 ian. 2007) eleva Raluca Sabău , cl. a VII-a B, a obţinut premiul I, iar elevul Marius Şarlea , cl. a VIII-a B, s-a clasat pe locul II.

Revista şcolii, Adolescenţa", a obţinut premiul III la faza judeţeană a concursului de reviste şcolare.

Elevii din clasele cu profil sportiv au obţinut şi ei rezultate deosebite în întrecerile sportive:

- echipa de volei a fetelor s-a clasat pe:

• locul III (medalie de bronz) la Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, la Tulcea;
  • locul I la faza judeţeană şi locul IV la faza interjudeţeană la Campionatul Naţional de Minivolei de la Tîrgu Mureş.

- echipa de volei a băieţilor au ocupat următoarele locuri:

• locul I la faza judeţeană şi locul II la faza interjudeţeană, care s-a desfăşurat la Timişoara;
  • locul I la faza interjudeţeană de la Dej şi locul V la faza naţională a Campionatului Naţional de Minivolei, la Suceava.
Eleva Daniela Dulău, cl. a VII-a A, a obţinut menţiune la faza judeţeană a concursului ,,Laudă seminţelor, celor de faţă şi-n veci tuturor", 2007
Elevele Laura Claudia Răhăian , clasa a V-a D, şi Giorgiana Stanciu, clasa a V-a C, au obţinut menţiune la concursul ,,Eu şi Europa”, secţiunea eseuri, organizat de Prefectura Alba în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba