Scoala Gimnaziala Stefan cel Mare
Stefan cel Mare, Arges

Parteneri

PROIECT DIDACTIC

 

DATA: 24.04.2015

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ’ŞTEFAN CEL MARE’

ÎNVĂŢĂTOR :ŞTEFANA FLORENTINA

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate extraşcolară

TEMA :TRADITII ROMANESTI SI TRADITII EUROPENE

SCOPUL:

Sa ne cunoastem propriile traditii,dar sa cunoastem si cateva traditii europene.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

COGNITIVE:

O1 -   Dezvoltarea spiritului privind traditiile romanesti;

O2 –   Implicarea intr-o activitate de tip dezbatere;

O3 –Imbogatirea bagajului de cunostinte.

AFECTIVE:

O1 – să manifeste interes fata de activitatea desfasurata;

O2 – să participe afectiv la evenimentul didactic propus;

STRATEGII DIDACTICE: inductiv – semialgoritmice;

 

METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, expunerea, descoperirea, problematizarea, observarea spontană şi dirijată, munca în grup,

instructajul verbal şi aprecierea verbală.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal – individuală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasa

 

 

 

BIBLIOGRAFIE:

Anca Păunescu, Caludiu Bunăiaşu, Cornel Novac, Dumitru Gherghina, Gina Cămăraşu, Ioan Dănilă, Nicolae Oprescu, Metodica activităţilor instructiv-educative în învăţământul primar, Editura Didactica Nova, Craiova, 2007

www.didactic.ro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demersul didactic

 

MOMENTELE ACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV

ACTIVITATEA COPIILOR

 

1.Moment organizatoric

 

 

2. Captarea atenţiei

 

 

 

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Desfăşurarea activităţii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.Încheierea activităţii

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurari a activităţii.

-             aranjarea decorului şi a

materialelor necesare.

Se realizează prin intermediul unei imagini .

 

Se anunţă tema şi obiectivele activităţii extraşcolare.

Vom afla astazi mai multe informatii despre traditiile noastre ,dar si despre alte traditii.

 

 

 

 

Copiii insotiti de cateva cadre didactice si de dna invatatoare vor sustine o dezbatere ,pe tema mai sus mentionata.

Acestia vor da exemple de traditii cunoscute, vor analiza aceste traditii din perspectiva proprie,cu ajutorul calculatorului vor vizualiza traditii europene,vor discuta pe baza acestor traditii.Dna invatatoare le va da copiilor ca sarcina sa faca o paralela intre traditiile noastre si cele din alte tari.Scolarii vor stabili asemanari si deosebiri intre aceste traditii.

 

 

 

 

 

 

 

 

Se fac aprecieri cu privire la comportamentul copiilor în timpul desfăşurării activităţii.

Se oferă diplome.

Se mulţumeşte invitaţilor pentru participare.

 

Se pregătesc pentru începerea activitatii.

 

 

Analizeaza imaginea.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şcolarii rezolva sarcina,sunt atenti etc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elevii sunt aplaudaţi şi felicitaţi pentru prezentare .