Scoala Gimnaziala nr. 5 Alexandria
Alexandria, Teleorman

Performanţele elevilor

BIOLOGIE - PROF. TRĂILĂ CORNELIA

2016 - Concurs international ”Cu poluarea nu-i de joacă” - premiul II - Crăciun Andreea Valentina; - premiul III - Copăceanu Alexandru;

- ”Sanitarii pricepuți” - premiul III;

- Olimpiada de biologie - mențiune - Martinescu Adelina;

- Concurs interjudețean ”Medicii de mâine” – premiul III – Martinescu Adelina;

- Concurs național de biologie ”G. E. Palade” – mențiune – Ologeanu Vlad, Ciuriuc Onias, Zărnoianu Ana-Maria;

2015 - Concurs interjudețean ”Medicii de mâine” – mențiune – Lincă Ana Maria;

- Concurs național de biologie ”G. E. Palade” – faza județeană - mențiune – Glință Despina;

- ”Sanitarii pricepuți” - premiul I – faza județeană;

2014 - Concurs interjudețean ”Medicii de mâine” – premiul III – Lincă Ana Maria;

- ”Sanitarii pricepuți” - premiul II – faza județeană;

- Olimpiada de biologie – faza județeană – premiul I - Lincă Ana Maria;

2013 - Concurs interjudețean ”Planeta Pământ în vis de copil” – premiul I – Ursu Cristiana;

- ”Sanitarii pricepuți” - premiul II;

- Concurs interjudețean ”Natura în poezie și matematică” – premiul III – Ursu Cristiana;

 

Trupa gimnaziala de teatru a castigat pentru scoala, la concursul tematic Marea Unire, organizat  de Primaria Alexandria, Premiul al III lea - o imprimanta color wireless, o excursie la Teatrul din Bucuresti. Profesorii coordonatori: Florea Catalin Ionut si Pantea Daniela. Regizorul Catalin Saizescu si actrita Magda Catone, dar si membrii juriului au apreciat talentul elevilor din scoala noastra. Mentionam ca si trupa de teatru inv. primar, pregatita de inv. Antoniu Marisoru Violeta a castigat pentru participare la concurs,carti pentru biblioteca scolii. http://light.sunphoto.ro/photos/normal/93927514_QUQERGL.jpg

RELIGIE - PROF. CARABASU MANUELA

2016 - Concursul Judetean ,,Impreuna pentru toleranta,,

- Premiul I - Zărnoianu Ana Maria

- Premiul III - Vîrlan Dănuț

- Mentiune - Gușă Naomi

Concurs - expozitie - ,,Nonviolenta este solutia!,,

- Premiul II - Rizea Andrei

- Premiul III - Gușă Naomi

Olimpiada de Religie - 2015 - 2016

- Premiul I - Martin Raissa

- Premiul II - Soare Diana/ Chircan Cătălina

- Mentiune - Zărnoianu Ana Maria

Concursul Interdisciplinar - ,,Cultura si spiritualitate,, - 2015 - 2016

- Locul I - Zărnoianu Ana Maria

- locul III - Soare Diana

Concursul International de creatie literara si plastica ,, Sărbătoarea Invierii - Lumina sufletelor noastre,, - 2015 - 2016

- Premiul I - Mihai Maria

- Premiul II - Grosu Denisa

Concursul National ,,Incondeiasul,, - 2015 - 2016

- Premiul I - Bîrca Isabela, Gușă Naomi, Vîrlan Dănuț

Concursul National interdisciplinar ,,Cultura si spiritualitate românească,, - Etapa judeteana

- Premiul I - Mihai Maria

- Premiul III - Dobre Nicola

Concursul ,,Scoala prin ochii de copil,,

- Premiul I - Glință Despina

Concursul International ,,Suflet de copil in lumina Invierii,,

- Premiul I - Crăciun Evelina

 

Limba Franceza - PROF. CRISTEA NARCISA

Cangurul lingvist -  Faza Nationala 2013 – 2014

-       Premiul II – Stancu Bianca Valentina

Faza Nationala 2009 – 2010

-       Premiul Special – Vlad Diana

-      Premiul Special – Peia Catalina

Faza Nationala 2010 – 2011

- Premiul II - Peia Catalina

- Premiul Special - Vlad Diana

Faza Nationala 2014 – 2015

-       Premiul III – Stancu Bianca Valentina

Faza Nationala 2012 – 2013

-       Mentiune – Gheorghe Carina

Concurs Orthofrancais – Faza Nationala 2010 – 2011

-       Premiul I – Peia Cătălina

Faza Judeteana 2016 – 2017

-       Premiul II - Pătrascu Gabriel

-       Premiul III - Bârcă Izabela

-       Premiul III – Copăceanu Laura

-       Premiul III – Drăghici Izabela

-       Mentiune – Urucu Denisa

-       Mentiune – Ciocârlan Cristina

Faza Judeteana 2015 – 2016

Clasa a VII a

- Premiul I -  Pătrascu Gabriel

- Premiul II - Stoica Antonia

- Urucu Denisa

- Draghici Izabela

- Copaceanu Laura

- Premiul III - Glinta Despina

- Mentiune - Bratu Maria

- Paun Andra

- Grosu Denisa

Clasa a VIII a

- Premiul II - Afumatu Elena

- Răchită Robert

- Premiul III - Voicila Bianca