Liceul Teoretic " D.Zamfirescu " Odobesti
Odobesti, Vrancea
Performanţele elevilor
Rezultate la concursuri şi olimpiade în anul şcolar 2009 - 2010
Învăţământ primar
- Concursul Naţional "Parada costumelor ciudate"
- Premiul al II - lea Călian Andra, clasa a III-a A ;
- Menţiune Lupu Georgiana, clasa a III - a A ;
Urloiu Dan, clasa a III-a A .
- Concursul "Micul matematician"
- Premiul I Joghiu Daiana, Coman Rareş, Sandu Mihai ;
- Premiul al II -lea Stoica Mihai, Arcuda Dragoş, Crivăţ Melissa, Gurău Alexandru ;
- Premiul al III-lea Dumitriu Andreea ;
- Menţiune Urloiu Dan, Călian Andra , elevi în clasa a III -a A .
- Evaluare în Educaţie la Matematică - Etapa naţională
- Premiul I Călian Andra, clasa a III - a A .
Elevii au fost îndrumaţi de doamna învăţătoare Scânteianu Maria .
Gimnaziu
- Olimpiada de Fizică - etapa judeţeană - mai 2010
- Menţiune Olaru Paul, clasa a VI - a B .
Elevul a fost îndrumat de d-na profesoară Nedelcu Elena .
În anul școlar 2008 - 2009, elevii liceului nostru au obținut următoarele rezultate :
- Olimpiada de Limba și literatura română - mențiune la faza județeană
- Drăghiciu Ana Maria, clasa a X-a A ;
- Neșu Andriea Lavinia, clasa a VI -a B ;
- Băeșu Alexandru, clasa a V-a A.
- Concursul Național " Călătorie pe tărâmul anotimpurilor "
- Premiul I - Neșu Andriea Lavinia, clasa a VI -a B ;
Elevii au fost indrumaţi de prof. Sava Gina .
- Olimpiada de Educație tehnologică - mențiune la faza județeană
- Prisăcaru Elena Cătălina, clasa a VII-a B;
- Duca Andreea, clasa a V-a, Școala Unirea;
Elevii au fost îndrumaţi de prof. Micu Ştefana .
Anul școlar 2009 - 2010 .
- Concursul de eseuri "Viața la țară"
- Premiul al II-lea - Drăghiciu Ana - Maria.
Concursul s-a desfașurat la Biblioteca Județeană "Duiliu Zamfirescu", Focșani, 30 octombrie 2009.
Profesor îndrumător : Sava Gina .
- Concursul Național de Creație Literară "Octavian Voicu" - Arbore de suflet, Bacău, noiembrie 2009
- Premiul I - eseu - Neșu Andriea Lavinia, a VII-a B ;
- Premiul al II-lea - eseu - Chiriac Luiza, a VII-a B;
- Premiul al III - lea - poezie - Marius Răducan, clasa a XI - a A .
Profesor îndrumător : Sava Gina .
- Concursul de creație " Oglinda literară ", Focșani, noiembrie 2009
- Premiul I - proză - Anton Mihaela, clasa a VIII - a B ;
- Premiul I - eseu - Drăghiciu Ana-Maria, clasa a XI -a A ;
- Premiul al III - a - poezie - Raducan Marius, clasa a XI - a A .
Profesor îndrumător : Sava Gina .
- Olimpiada de Limba și literatura româna - faza județeană
- Premiul al II - lea - Chiriac Luiza, clasa a VII-a B ;
- Premiul al III - lea - Alexandru Adina, clasa a VI-a A ;
- Premiul I - Drăghiciu Ana-Maria, clasa a XI-a A .
Profesor îndrumător : Sava Gina .
- Premiul al III - lea - Blana Paula, clasa a V-a A ;
Profesor îndrumător : Rotaru Mihaela .
- Mențiune - Sitaru Marius, clasa a VIII-a C ;
- Mențiune - Călin Georgiana, clasa a VIII-a C ;
- Mențiune - Străoneanu Alexandra, clasa a XI-a B ;
Profesor îndrumător : Talambă Adriana .
- Olimpiada de Limba și literatura română, faza națională
- Premiul special - Drăghiciu Ana-Maria, clasa a XI-a A .
Profesor îndrumător : Sava Gina .
- Concursul național de limbi clasice - etapa județeană
- Premiul I - Tulache Georgiana, clasa a VIII-a B ;
- Premiul al II-lea - Andreea Lepădatu, clasa a VIII-a C ;
- Premiul al III-lea - Onuțu Amalia, clasa a VIII-a B;
- Premiul I - Lupu Mădălina, clasa a IX-a A ;
- Premiul I - Drăghiciu Ana - Maria, clasa a XI-a A .
Profesor îndrumător : Milea Sorina .
- Olimpiada de Limba engleză - etapa județeană
- Mențiune - Drăghiciu Ana - Maria, clasa a XI-a A .
Profesor îndrumător : Galan Paul .
- Olimpiada de matematica - faza județeană
- Mențiune - Oțelaș Dan, clasa a IX-a B .
Profesor îndrumător : Tarciniu Voichița .
- Olimpiada de Educație tehnologică - faza județeană
- Mențiune - Gălățanu Andreea, clasa a VI-a A .
Profesor îndrumător : Micu Ștefana .
- Concursul de tenis de masă - etapa județeană
- Locul I - Stan Florentina, clasa a VIII-a A .
- Concursul de handbal (fete) - etapa județeană
- Locul III - clasele V-VIII .
Elevii au fost antrenați de prof. Pănescu Dorin .
- Concursul de judo - etapa județeană
- Locul I - Parnea Claudiu, clasa a VIII-a B
- Locul II - Tuvenie Gabriel, clasa a VIII- a B .
- Concursul de handbal (băieți) - etapa județeană
- Locul III - clasele V- VIII .
- Concursul " O șansă pentru fiecare "
- cros - Locul III - Cățoi Cosmin, clasa a VIII-a A ;
- tenis de masă - Locul I - Marin Ionut, clasa a VII-a D .
- Concursul "Să redescoperim mișcarea" - cros
- cros - Sudureac Cosmina, clasa a VI-a A .
Elevii au fost antrenați de prof. Șicleru Ecaterina .